а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пладневен

пладневна
Вид збор: Придавка
Што е во врска со пладне, што се случува напладне.
Англиски: noon
Примери:
Пладневно сонце.
Пладневен одмор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи