а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плав

плава
Вид збор: Придавка
син
Англиски: blue Српски: плав
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Плави очи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи