а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плави

плават
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16521
1. Отстранува сапуница од алишта.
Англиски: rinse Албански: shpërlaj
Примери:
Машината за перење ги плави алиштата.
2. Измие ориз.
Англиски: wash Албански: shpërlaj, laj
Употреба: Дијалектен збор
3. плави, поплавува (земја)
Англиски: flood Албански: vërshoj
Примери:
Реката го плави полето.