а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плавење

Вид збор: Именка, среден род
1. Отстранување сапуница од алишта.
Англиски: rinse Албански: shpërlarje
2. поплава
Англиски: flood Албански: vërshon, shpërlan
Употреба: Дијалектен збор