а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пијачка

мн. пијачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8652
1. пијанец
Англиски: cockle Албански: lloj bari nëpër grunaja
Употреба: Ботаника
2. Седенка при која се пие многу.
Албански: aheng me shumë pije
3. алкохолни пијачки
Англиски: drink Албански: pije alkoolike
Употреба: Гастрономија
Примери:
Мислата му беше во најслатките јадачки и пијачки.
4. пиење (обично алкохолно)
Англиски: drinking Албански: pije
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ќе падне една пијачка.
(нар. поез.) Јас ќе одам на пијачка, / на пијачка, на смеачка.
5. Нарачка пијалак за секој член од групата во ресторан.
Англиски: drink
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тој ја плати пијачката.