а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пијан

пијаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 2574
1. Што се опил со алкохална пијачка; пијан човек.
Англиски: drunk
Примери:
Пијан како ќутук.
Пијан како земја.
Пијан како дрво.
Пијан (дури) однесен.
2. Својствен на човек што се опил.
Англиски: alcoholized
Примери:
Во пијана состојба.
3. Обземен од силно чувство; опиен, опијанет.
Англиски: euphoric
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пијан од радост.
Изрази
(разг.) мртов-пијан