а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пијан

мн. пијани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21006
пијан човек
Англиски: drunken
Примери:
Сретнале еден пијан.
Изрази
(разг.) Се држи како пијан за плот.
(посл.) И будалиот бега од пијаниот.