а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пијанство

пијанството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6003
1. пијанење
Англиски: drinking Албански: dehje
2. Пијана состојба, во пијана состојба не знаеше што прави.
Англиски: drunkenness Албански: dehje