а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пијанка

мн. пијанки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17875
Седенка при која се пие многу.
Англиски: spree
Примери:
Ноќна пијанка.
По долгите пијанки, тој се враќаше дома.