а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пијани

(се) пијанат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 30810
1. Станува пијан.
Англиски: get drunk Албански: dehem
2. Станува пијан.
Англиски: get euphoric Албански: dehem, bëhem euforik
Примери:
(разг.) Јас пијан, ти се пијаниш.