а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пијаничиште

мн. пијанчишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 28120
Тој што пие многу и се опива; голем зависник од алкохол.
Англиски: drunkard
Употреба: Аугментатив
Примери:
Море, пијаничиште!