а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пијаниче

мн. пијаничиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 41570
пијаница
Англиски: drunkard
Употреба: Хипокористика
Примери:
Момче пијаниче.