а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пијаница

мн. пијаници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11733
Оној (онаа) што често се опива, алкохоличар.
Англиски: drunkard
Примери:
Голем пијаница.
Изведенки
пијаница ж.