а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пијанистика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Техника, умешност, уметност на изведување пијанистички дела.
Англиски: pianism Германски: Pianistik
Употреба: Музика и танц
Примери:
македонска пијанистика