а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пијанино

мн. пијанина
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25641
Вид мало пијано со вертикално поставени жици.
Англиски: pianino
Употреба: Музика и танц
Примери:
Пијанино на Брамс во штипскиот музеј.