а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пијанец

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48312
Вид плевел кој што расте на житните полиња.
Латински: Lolium temulentum Англиски: cockle Албански: lloj bari nëpër grunaja
Употреба: Ботаника