а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пијалак

мн. пијалаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3896
1. Пијалак, обично алкохолен.
Англиски: drink Албански: pije
Употреба: Гастрономија
Примери:
Продаваа разни пијалаци.
Безалкохолни пијалаци, освежителни пијалаци.
2. (само едн.) Пиење алкохол.
Англиски: drinking Албански: pije
Примери:
Удривме еден пијалак.
Изрази
Жесток пијалак - со висок процент алкохол.