а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пишмани

пишманат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 21911
1. Расколебува некого, одвраќа некого од некаква намера.
Англиски: regret Албански: bëj pishman
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Сакал да заработи на друго место, ама го пишманеле.
2. (се пишмани) Се откажува од некаква намера, се предомислува.
Англиски: regret Албански: bëj pishman, pendohem
Употреба: Разговорно
Примери:
Сакаше нешто да каже и во последен момент се пишмани.