а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

писне

писнат, писни; писнете; писнав, писнаа; писнал; писнат, писнев, писнеа; писнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5490
1. Силно спишти, вреска со продорен глас.
Англиски: shriek Албански: bërtas, vikas
Примери:
Детето писна (почна да плаче).
Молчи, да не ми писнеш!
2. За звук, исполни определен простор, одекне, исполни со писок.
Англиски: sound Албански: tingëllim
Примери:
Зурлите писнаа.
Сирената писна.
Изведенки
1. писнува несв.
писнуваат
2. писнување ср.
глаг. им.