а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пискул

мн. пискули
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19239
1. Реси врзани во снопче.
Англиски: lacing Турски: püskül Албански: pyskil, xhufkë
Примери:
Фес со пискул.
2. Жолти нишки во клас од пченка.
3. перчин
Изведенки
пискулче ср.
мн. пислулчиња
дем.