а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пискот

Види и: писок (м.)
мн. пискоти
Вид збор: Именка, машки род
писок
Англиски: shriek
Примери:
Пискоти се слушаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи