а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

писклив

пискливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 11889
1. пискав
Англиски: shrieky
Примери:
писклив глас
писклив звук.
2. (за дете, жена) Што често писка.
Англиски: shrieky
Примери:
пискливо девојче
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК