а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

писка

пискаат; пискал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9236
1. Плаче со пискот.
Англиски: scream Албански: klith, piskas
Примери:
Плачела, пискала и коси си кубела, кутрата.
2. Пушта писок.
Англиски: shriek Албански: klithë, piskas
Примери:
Ветрот пискаше.
Пискаат зурли сред село.
3. Силно вика.
Англиски: scream Албански: bërtas, piskas
Примери:
Тој не пее, туку писка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК