а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

писка

мн. писки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22586
1. Дел од дувачки инструмент, обично во форма на цевка каде што се создава воздух.
Англиски: whistle Албански: pipëz
Употреба: Музика и танц
2. Коската од коленото до глуждот.
Латински: tibia Англиски: shinbone Албански: kërci, ashti i këmbës
Употреба: Анатомија