а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

писател

мн. писатели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 563
Тој што пишува уметнички литературни дела
Англиски: writer Албански: shkrimtar
Употреба: Литература
Примери:
Клуб на македонските писатели.
Драмски писател.