а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

писарница

мн. писарници
Вид збор: Именка, женски род
Служба каде што се предаваат или подигаат документи.
Англиски: archive
Употреба: Административен термин
Примери:
Пријавите може да се достават по пошта или лично во писарницата на Министерството.