а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

писаж

мн. писажи
Вид збор: Именка, машки род
1. Покриена уличка со дуќани со премин под куќа од улица в улица.
Англиски: passage Албански: pasazh, kalim
Употреба: Архитектура и градба
2. пасус
Англиски: passage Албански: pasazh, kalim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи