а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиро

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложени именки и придавки што по значење се поврзува со оган, палење, пожар.
Англиски: pyro
Примери:
пироманија, пиромански, пиротехника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи