а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиреј

мн. пиреи
Вид збор: Именка, машки род
Растение кое најчесто се наоѓа по житните површини.
Латински: Agropyrum (Triticum) repens Англиски: couch grass Албански: tëharr
Употреба: Ботаника
Примери:
Пиреј е троскотна трева, а некои ја викаат коштрева.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи