а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пират

мн. пирати
Вид збор: Именка, машки род
морски разбојник
Англиски: pirat
Употреба: Историја
Примери:
(разг.) Пирати од воздухот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи