а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиратство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Разбојништво на море, пиратска дејност.
Англиски: piracy
2. Неовластено умножување, објавување или користење компјутерски програми, книги, видеокасети и сл., кражба на авторски права.
Англиски: piracy
FlexiMac
 менување на македонски глаголи