а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пирамидален

пирамидална
Вид збор: Придавка
Ранг: 23367
1. Што прилега по форма на пирамида.
Англиски: pyramidal
2. величествен
Англиски: magnificent
Употреба: Преносно значење