а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиперница

мн. пиперници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40619
1. Посатка (најчесто дрвена) за чување црвен пипер.
Албански: enë për piper të kuq
2. За глава - тиква.
Англиски: head Албански: kokë si kungull
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
(разг.) Што не си ја чукнеш пиперницата!