а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиперка

мн. пиперки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2853
1. Зеленчук што се користи во готвењето.
Латински: Capsinum аnnuum Англиски: pepper Албански: piper
Употреба: Ботаника
Примери:
Лута пиперка.
Блага пиперка.
2. пиперица
Латински: Linaria vulgaris Англиски: Common Toadflax Албански: lino i egër
Употреба: Ботаника
Изрази
(разг.) Како лута пиперка е.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК