а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пипало

мн. пипала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11960
1. Кај некои нижи животни, инсекти, полипи и друго: орган со кој се фаќаат за предметите или ловат храна.
Англиски: tentacle Албански: brith
Употреба: Зоологија
Примери:
пипалата на октоподот
2. Тенок извиен израсток кај некои растенија со кој се крепат.
Англиски: vine Албански: fije hardhie
Употреба: Ботаника
3. Лице или организација што работат за други.
Албански: fije, pipthë
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Тој ги пуштил своите пипала длабоко во системот.
Изрази
Пушти пипала - полека освојува нешто, се вовлекува некаде.