а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пипав

пипави
Вид збор: Придавка
1. спор, тром
Англиски: slow
Примери:
Пипав е во рацете.
2. Што се работи полека, бавно.
Примери:
пипава работа