а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пилотира

пилотираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Управува авион.
Англиски: pilot Албански: pilotoj
Употреба: Транспорт
2. Управува кораб на определен сектор.
Англиски: pilot Албански: pilotoj
Употреба: Транспорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи