а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пилигрим

мн. пилигрими
Вид збор: Именка, машки род
1. Богомолец што патува.
Англиски: pilgrim Албански: pelegrin
Употреба: Книжевен збор , Религија
2. патник, друмник
Англиски: traveller Албански: udhëtar
Употреба: Преносно значење
Изведенки
пилигрин м.
мн. пилигрини