а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пикрин

Вид збор: Именка, машки род
Отровна кристална материја со жолта боја што се употребува како експлозивно средство.
Латински: Trinitrophenol (C6H3N3O7) Англиски: picric acid
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК