а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиколо

мн. пиколи
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 45623
1. Помагач на келнерот во ресторан, кафеана, хотел.
Англиски: boy waiter Албански: pikolo, ndihmës kamarieri
Употреба: Туризам
2. Мала флејта, пикола.
Англиски: piccolo Албански: faut evogël, pikolo
Употреба: Музика и танц