а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пикира

пикираат, пикирајки
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 27426
1. За авион - се спушта со голема брзина речиси во вертикална положба.
Албански: drejt cakut
Употреба: Воен термин
2. Покаже интерес кон некого или нешто.
Примери:
Пикира на директорското место.