а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пика

пикаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4404
1. Става во нешто.
Англиски: stuff Албански: shti, fus
Употреба: Разговорно
Примери:
Туку пикаше круши в џеб.
Зеде да го пика стапчето во цевката.
(разг.) Му го пикаше под нос.
Не пикај си го носот!
2. Турне во некоја положба.
Англиски: push Албански: shtyj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Само своите ги пика.
3. (се пика) Се турка во нешто.
Англиски: shove Албански: fus, shtyj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се пика насекаде
Не пикај се невикан!
(разг.) Му се пика под кожа.