а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пикантен

пикантни
Вид збор: Придавка
Ранг: 27108
1. За јадење - што го дразни вкусот, луто.
Англиски: spicy Албански: pikante,
Употреба: Гастрономија
Примери:
Пикантно јадење.
2. пецкаво, скоколиво, зајадливо, духовито, еротично
Англиски: piquant Албански: pikant, djegës
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пикантни раскази.