а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пижама

мн. пижами
Вид збор: Именка, женски род
облека за спиење
Англиски: pajamas Турски: pijama
Примери:
излитени пижами
FlexiMac
 менување на македонски глаголи