а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиење

мн. пиења
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2477
1. пие
Англиски: drinking Албански: pirje
Примери:
Пиење вода, вино, пиво.
Ѝ накупил сѐ што е за јадење и пиење.
Удриле едно пиење.
2. пиење тутун
Англиски: smoking Албански: pirje
Употреба: Архаизам
3. пијалак
Англиски: drink Албански: pije