а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиво

мн. пива
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1798
1. Алкохолен пијалак направен од јачмен, хмељ, квасец и вода.
Англиски: beer Албански: birrë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Светло пиво, црно пиво.
Скопско пиво, прилепско пиво.
Ве молам едно ладно пиво!
Пиво фест.
2. Чаша, кригла, лименка, шише со пиво.
Англиски: beer Албански: birrë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Донесете ни две пива!
Изведенки
пивце ср.
мн. пивца