а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пењоар

мн. пењоари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34870
1. Широк домашен фустан, за наутро и навечер.
Англиски: dressing gown Албански: penjuar
2. Наметка за бришење по капењето.
Англиски: bathrobe Албански: penjuar
Примери:
Излезе од бањата во бел пењоар со широки ракави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК