а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пештемал

мн. пештемали
Вид збор: Именка, машки род
1. Голем пешкир за бришење по капење.
Англиски: towel Турски: peştamal
Употреба: Архаизам
Примери:
(нар. поез.) Купи ми, купи, лудо, црвен пештемал / да си завијам, лудо, русата коса.
2. Престилка за опашување.
Англиски: apron
3. Голема плетена забратка за жени.