а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печалење

Вид збор: Именка, среден род
1. заработување
Англиски: earning Албански: fitim
Примери:
печалење пари
2. обидување
Англиски: trying Албански: orvatje, tentim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи