а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печалба

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3069
1. Напуштање на татковината за подобар живот во туѓина.
Англиски: migration Албански: kurbet
Употреба: Историја
Примери:
(разг.) Оди на печалба.
И камен на шија полесно се носи од пустата печалба!
2. заработка
Англиски: earning Албански: fitim
Употреба: Економија
Примери:
Имале голема печалба.
Печалбата на дуќанот оваа година беше лоша.
3. добивка
Англиски: prize Албански: çmim, fitim
Употреба: Разговорно
Примери:
На лутрија имаше печалба.
4. профит
Англиски: profit Албански: profit
Употреба: Економија
Примери:
На печалбата се плаќа данок.